Nyopførte boligudlejningsejendomme med solide lejere tæt på Holbæk
Ejendommene er beliggende på Sognegårdsvej 2, 4 og 6. Nr. 2 og 6 er nyopførte boligudlejningsejendomme. Disse ejendomme er derfor omfattet af fri lejefastsættelse.
Der er tale om 21 boligenheder, hvor Sognegårdsvej 2 inkluderer 2A–G, Sognegårdsvej 4 inkluderer 4A–4C og Sognegårdsvej 6 inkluderer 6–6K. Enhederne er mellem 1-5 værelser og størrelsen varierer fra 32 m² til 137 m², hvor det samlede etageareal er 769 m².
Ejendommene er primært opført mellem 2012-2014 og er bygget af murermester, hvorfor de fremstår særdeles pænt og kvaliteten generelt er rigtig høj. Der er tale om i alt 5 bygninger. Den originale hovedbygning, nr. 4, på ejendommen består af 5 lejligheder i størrelsen fra 32-78 m2. Bygningen er oprindeligt opført i 1850, men står i fin stand. De øvrige bygninger er en nyligt opført trelænget „gård“ som består af 7 rækkehuse i 1,5 plan (nr. 2), samt 2 nyligt opførte rækkehuse (nr. 6), som er placeret parallelt overfor hinanden og indeholder i alt 9 boliger i 1,5 plan.
De nyligt opførte rækkehuse er alle af høj kvalitet. Ejendommene har endvidere solide lejere og har en årlig lejeindtægt på kr. 1.514.004.
Ejendommene er beliggende i byen, Kundby, som ligger fem km øst for Svinninge og ca. 15 km vest for Holbæk. Byen er primært bestående af hyggelige boligområder med enkelte mindre virksomheder beliggende i området.
Ejendommene er beliggende 300 m fra Coop Dagli’Brugsen, ca. 700 m fra Kundby Friskole og Børnehus og 350 m fra busstoppestedet, Kirkebakken, der kører direkte til Svinninge st. på 15 min og Holbæk på under 30 min. Rute 155 ligger blot 1 km fra ejendommen. Via denne kan man bl.a. komme til Holbæk på ca. 20 min.