Beliggende i område der er i udvikling og med synlig facade
Nyindrettet og ombygget butik til pladskrævende formål med stor synlighed og facade ud mod den trafikerede Holstebrovej.
Facaden er store vinduer som giver lejer muligheden for at fremvise udstillingen i butikken.
Udenomsarealer:
Der vil endvidere være mulighed for at udstille evt. biler mv. foran butikken, hvor der ligeledes vil blive anlagt parkeringsareal til kunder mv.
Område:
Den kommende butik ligger i et attraktivt handelsområde med bl.a. ABC-Lavpris som nabo og tæt på planlagt opførelse af en ny dagligvarebutik (ALDI som forventeligt bliver til Rema1000). I området ligger desuden Uggerhøj-biler, Skoda, VW og Camping Parken Herning.
Storsygehus i Gødstrup gør at det kommer meget trafik forbi på Holstebrovej da vejen forbinder tilkørslen til sygehuset.
Lokalplan:
Det kan inden for lokalplanområdet for eksempel være liberale erhverv, klinikker, elektronikværksteder, laboratorier, lager, engrosvirksomheder servicevirksomheder, håndværksprægede virksomheder, transportvirksomheder, autoværksted samt detailhandel til særligt pladskrævende varegrupper.
Lejevilkår:
Udlejer tilbyder følgende trappeleje:
- 1. års leje ex. moms kr. 589.500 svarende til 500 kr. m²
- 2. års leje ex. moms kr. 707.400 svarende til 600 kr. m²
- 3. års leje ex. moms kr. 825.300 svarende til 700 kr. m²