danbolig Erhvervscenter Syd udbyder: Produktionsejendom med mange anvendelsesmuligheder
Siden 1965 har der været fremstilling og renovering af specialmaskiner og diverse metalelementer fra matriklen. Ejendommen er indrettet med sandblæsningsanlæg, hvor der bl.a. bliver foretaget sandblæsning af biler og efterfølgende metallisering. Anlægget er miljøgodkendt, og der er tilkoblet genindvindingsanlæg. Ejendommen har desuden godkendelse til industrimaling af emner med et forbrug på 5 liter maling i timen.
Den nyeste hal er opført i 2003 og har 2 høje porte med mulighed for gennemkørsel. Hallen har god loftshøjde og er både isoleret og opvarmet og bliver idag anvendt til montage og værksted.
Der er desuden 2 mindre værkstedshaller hver med portadgang.
Den anden store hal mod vejen, hvor sandblæsningsanlægget er installeret, har stor skydeport i gavlen, hvor man får adgang til anlægget.
Ejendommen ville også være velegnet til autoværksted, autoopretning o.lign. Der forefindes 2 olieudskillere i bygningerne. Opvarmningen foretages med biooliefyr.
Ejendommen ligger med kort afstand til Vamdrup, Vejen og E20.