Atrraktivt afkast - opdelt i ejerlejligheder
* Attraktiv udlejningsejendom med 14 boliger og 1 erhvervslejemål
* Ejendommen har afsluttet gennemgribende renovering 2018
* Udlejning og indflytning sker kontinuerligt
* Opdelt i ejerlejligheder
* Attraktivt afkast
* Beliggende centralt med udsigt over Korsør havn
Ejendommen
En flot og imponerende bygning, som har gennemgået en gennemgribende renovering i 2017. Inden da havde ejendommen været anvendt til pakhus for korn og foderstof og senere hotel. Nu er ejendommen færdigudviklet og indeholder 15 enheder udstykket som ejerlejligheder. Boliglejemålene er af af varierende størrelser fra ca. 80 m² til ca. 170 m².
Lejemålene fremstår i særdeles pæn stand og mange spændende detaljer. Alle lejligheder har enten altan eller adgang til en have. På den ene side af bygningen er der udsigt til havneområdet og på den anden side er der udsigt til en hyggelig by og bindingsværkshuse, samt havnekig for enkelte af lejlighederne.
Flot og lyst indgangsparti fra Batterivej, hvor der er elevator, som betjener etagerne.
Fra dette indgangsparti er der også adgang til ejendommens hyggelige have, samt en selvstændig bygning, som ligger i haven. Denne bygning kan anvendes som beboerrum, men kan også udlejes til selskabslokale, idet der også i stueetagen er et større køkken, som kan betjene selskabslokalerne.
Beligggenhed
Ejendommen er beliggende på en tange ud i Korsør havn. Indenfor få meter kan man komme til havnen mod øst og vest. Tæt på Fæstningen Søbatteriet, et lokalmuseum og marina.
En hel unik beliggenhed.
Bygningen kaldes Jens Baggesen. Det skyldes at det tidligere hotel hed Jens Baggesen. Men navnet kommer fra en af Korsør kendte borgere af samme navn.
Jens Baggesen er født 15. februar 1769. Han var en dominerende person i det litterære liv i København og hans fornyende digtning gjorde ham til en af de store gennembrudsskikkelser i dansk litteratur.
I 1906 blev der opstillet en bronzeskulptur af byens berømte søn.