Attraktiv beliggenhed
Området
Vollerup er Sønderborgs østligste bydel med blot 5 km til Sønderborg Centrum og 3 km til Sønderborgs store indkøbsområde "center øst". Der er en god infrastuktur med let adgang til offentlig trafik samt tæt på omkørselsvejen omkring Sønderborg, som har adgang til Sønderborg motorvejen.
I en ny flot udstykning opføres disse 22 moderne rækkehuse i robuste og vedligeholdelsesvenlige materialer. Forberedelserne til byggeriet er i fuld gang og boligerne forventes at stå færdige i 2023.
Husene
Husene bliver opført med facader i teglsten. Tagkonstruktion udføres som sadeltag belagt med betontagsten. Vinduer og døre fremstår i træ/alu af fingerskåret træ i kernetræ.
Til hver lejlighed er der p-pladser, udendørs vandhane, udendørs stikkontakt. Alle huse får en terrasse samt lille have.
Boligerne
Alle boliger bliver på 95 m2. Lejemålene er indrettet med køkken/alrum stue, 3 værelser, bryggers og badeværelse. Køkken er med lyst inventar fra HTH og boligerne er forsynet med opvaskemaskine, køle/fryseskab emhætte, kogeplade og ovn. I værelserne er der opsat garderobeskabe. Gulvbelægning er laminat i alle opholdsrum og klinker i entre/bryggers samt badeværelset.
Projektet sælges som en selskabshandel.