Mulighed for udstykning i 2 ejerlejligheder – heraf penthouse for sig. 4 delevenlige lejligheder og 2 stk. 2V’ere
- Ingen GI-bindingspligt, da småhusejendom
- Mulighed for udstykning i 2 ejerlejligheder – heraf penthouse for sig
- 4 delevenlige lejligheder og 2 stk. 2V’ere
- Ca. 450 t.kr. i årligt driftsoverskud for investor
- Pæn og centralt beliggende ejendom
Borgergade er en klassisk boligudlejningsejendom, bestående af 5 etager og kælder. Den øverste lejlighed på 4. sal er nyindrettet indenfor de senere år og kan således udstykkes i én ejerlejlighed for sig (resten som én ejerlejlighed, i givet fald). Denne lejligheder fremtræder nyistandsat og kan udlejes efter fri lejefastsættelse. Den øvrige del af boliger efter det lejedes værdi, eftersom ejendommen er en småhusejendom.
Boligerne fremtræder generelt i en fornuftig stand med renoverede badeværelser, og er, for så vidt angår de større lejligheder, delevenlige. Der er separate forbrugsmålere på el, vand og varme.
Lejerne har adgang til hyggeligt, lukket gårdmiljø, samt fælles vaskeri i kælderen. Her er mindre erhvervslokale udlejet til lager/opbevaring.
Ejendommen er del af velfungerende gårdlaug. Lejlighederne tilgås fra linoleumsbeklædt fortrappe fra Borgergade. Der er dørtelefon.
Facaderne er røde mursten mod gaden og gule mod gården. I forbindelse med indretning af lejligheden på 4. sal er taget og kvistene renoverede. Sidstnævnte fremstår inddækkede i zink. Vinduerne er ligeledes i god stand, og udskiftede i nyere tid. Optimeringsmulighed i form af montering af altaner for ny ejer.
En ”plug’n’play’-ejendom for investor, med nogen gode lejemål, og til et godt startafkast.